6SL3243-0BB30-1HA3 |
6SL3243-0BB30-1PA3 |
6SL3243-0BB30-1FA0 |
6SL3243-0BB30-1CA3 |
Electrical specifications |
Operating voltage |
24 V DC via the Power Module or by connecting to an external 20.4 ... 28.8 V DC power supply |
Current consumption, max. |
0.5 A |
Protective insulation |
PELV according to EN 50178 |
Power loss, max. |
5 W |
Interfaces |
Digital inputs – Standard |
6 isolated inputs, optically isolated; NPN/PNP logic can be selected using the wiring |
11 V |
5 V |
5.5 mA |
Digital outputs |
3 relays |
250 V AC, 2 A (inductive load) |
30 V DC, 0.5 A (ohmic load) |
Analog inputs |
Analog inputs are protected against inputs in a voltage range of ± 30 V and have a common-mode voltage in the ± 15 V range |
Switchable with DIP switch between 0/4 ... 20 mA current and temperature sensor type Pt1000/LG‑Ni1000, |
Temperature sensor type Pt1000/LG‑Ni1000, |
Analog outputs |
The analog outputs have short circuit protection |
Switchable between voltage and current using parameter setting: Voltage mode: 10 V, min. burden 10 kΩ |